Czy rośliny piją wodę? Eksperyment z barwieniem kwiatów.

Czy rośliny piją wodę? Eksperyment z barwieniem kwiatów.

Kolejny eksperyment przyrodniczy już za nami. Tym razem postanowiliśmy zabarwić białe kwiaty – margerytki na pięć różnych kolorów. Czy nam się to udało? Zobaczcie sami 🙂

Do naszego doświadczenia potrzebowaliśmy kilka białych kwiatów, słoiczki z wodą i kolorowe barwniki. Do słoiczków z wodą zabarwioną bibułą włożyliśmy białe kwiaty. I co było dalej? Musieliśmy poczekać, aż eksperyment nabierze MOCY! Efekt pojawił się już po kilku godzinach. A im dłużej czekaliśmy, tym kolor stawał się bardziej intensywny. Każdego następnego dnia będziemy sprawdzać, czy nasycenie koloru na płatkach i liściach zmienia się.

Ten eksperyment uświadomił nam, że wszystko co spożywamy wpływa na nasz organizm. W naszej klasie na oknie stały takie same białe kwiaty tylko w wodzie. Po 24 godzinach mogliśmy już zaobserwować, że kwiaty w czystej, przeźroczystej wodzie były dużo bardziej świeże i ładne, niż zabarwione. Liście, które złapały kolor wyglądały na oklapłe, a kwiaty nie znosiły najlepiej zbyt dużej ilości barwnika. Samo barwienie kwiatów jest efektowne i sprawiło nam dużo radości, ale jest też doskonałą edukacją na temat zdrowego odżywiania. Podobny eksperyment z barwieniem selera naciowego przeprowadzili nasi starsi koledzy z Gimnazjum i klasy IV-VI. Jak im wyszedł ten eksperyment, możecie zobaczyć TUTAJ.