Zamykamy deszcz w słoiku – domowy eksperyment

Potrzebne:

Słoik, ciepła woda, lód, talerzyk (papierowy lub porcelanowy)

Można dodatkowo wykonać tło, bo obecna deszczowa pogoda nakłania nie tylko do eksperymentów, ale i prac plastycznych. Proste elementy, np. chmury, słońce, drzewa, trawa wycinamy przy pomocy standardowych i dekoracyjnych nożyczek z kolorowego papieru i przyklejamy do niebieskiej kartki. Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypaliśmy kostki lodu. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczyna się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody.

Jak powstaje deszcz? Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze (można to zaobserwować przy gotowaniu wody w czajniku), powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz. Przy okazji udało nam się odpowiedzieć na pytanie o to skąd się biorą chmury.

Dzięki temu doświadczeniu nie tylko dowiedzieliśmy się skąd się bierze deszcz, ale i poznaliśmy trzy stany skupienia wody.

.https://www.mamawdomu.pl/2014/09/zamykamy-deszcz-w-sloiku-eksperyment.html

Przebiśniegi – wiosenna praca plastyczna na okno

Przebiśniegi to pierwszy zwiastun wiosny, na którą wszyscy czekamy.

Potrzebujemy: białą i zieloną bibułę, watę, klej, nożyczki, papierowy talerzyk lub kartkę z bloku technicznego, szeroką bezbarwną taśmę lub folię samoprzylepną, kawałek białej plasteliny.

Z papierowego talerzyka wycinamy środek, można też wyciąć taką ramkę z kartki z bloku technicznego. Od spodu podklejamy szeroką bezbarwną taśmą lub folią, aby przykleić potem w okienku nasze przebiśniegi. Na dole wyklejamy ramkę watą, która imituje nam śnieg. Z białej bibuły wycinamy kształt płatków przebiśniegów. Na każdy kwiatek wykorzystujemy około 4 płatki. Z zielonej bibuły wycinamy podłużne liście oraz szerokie paski na ok 2cm i długie na ok 20cm, z których będziemy skręcać potem łodygi.  Płatki chwytamy na dole i skręcamy, następnie łączymy razem ze sobą cztery końcówki skręconych płatków i sklejamy je kulką plasteliny. Ostatni etap to ułożenie gotowych kwiatków i liści w naszej ramce i powieszenie dekoracji w oknie.

 

Wiosenne bazie

Materiały potrzebne do zrobienia wiosennych bazi na papierze:

Biała farba plakatowa, brązowa kredka, mały talerzyk, zielona kartka papieru z bloku technicznego lub rysunkowego. Jeżeli nie macie takiej kartki, możecie pokolorować wspólnie kredkami na zielono – białą kartkę A4.

Na zielonej kartce narysuj kształt dwóch prostych gałązek. Poproś dziecko, aby pogrubiło te gałązki brązową kredką po Twoim śladzie. Następnie dziecko ma za zadanie zamoczyć palec w białej farbie, która znajduje się na talerzyku i wzdłuż gałązki odcisnąć swój palec. W taki sposób powstaną „kotki” – białe bazie.

Pogodowe masaże – zabawa relaksacyjna

Wszyscy domownicy siadają w kręgu na podłodze tak aby rękami dotykać pleców osoby siedzącej przed nim. W ten sposób każdy jest masażystą i jednocześnie masowanym. Jedna osoba opowiada, co się dzieje w pogodzie, a każdy dłońmi naśladuje czynność na plecach osoby siedzącej przed nim:

*robi się cieplej- rozcieramy plecy dłonią,

*zaczyna kropić drobny deszcz – lekko bębnimy palcami,

*zaczyna mocniej  padać – mocniej bębnimy palcami,

*wiatr kołysze drzewami – chwytamy za ramiona i kołyszemy.

 

Tor przeszkód

Możliwy jest do wykonania zawsze i wszędzie. Wykorzystujemy dostępne przeszkody: poduszki, koce, krzesła, ręczniki, stół, drzewa, sznurki do suszenia prania, kartony itd. Itp. Zabawa, w którą można się bawić zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jedyne wymagania wobec dziecka to przynajmniej chodzenie na czworaka, podskoki i chęć kombinowania, wspinania się i pokonywania przeszkód. W tworzeniu toru przeszkód ograniczy nas jedynie wyobraźnia.