Zajęcia kreatywne

 

  1. Nauka poprzez zabawę. Figury na tablicy korkowej.

Nauka poprzez zabawę to doskonała okazja do przyswojenia wiedzy jak i do świetnej zabawy. Potrzebujecie: tablicę korkową, pineski z plastikowymi główkami, gumki recepturki.

Weźcie tablicę korkową. Pomóż dziecku powkładać pineski. Możecie ułożyć je przypadkowo lub w równych rzędach. Na kartce papieru narysuj lub wydrukuj figury geometryczne (dobierz odpowiednie do wieku dziecka.) A teraz za pomocą gumek recepturek dziecko ma za zadanie odwzorować figury, które dla niego przygotowaliście. Należy zahaczyć gumkę o jedną z pinesek i przeciągnąć ja do następnej, aż do otrzymania pożądanego kształtu. Możecie próbować stworzyć litery, liczby a także proste obrazki.

 

Drukujemy zdjęcie w formacie A4 (zwykła, domowa drukarka wystarczy) przedstawiające rodziców, dziecko, znane dziecku otoczenie czy ulubioną postać z książeczki, bajki (temat dowolny). Od spodu podklejamy tekturę (kawałek kartonu, koniec bloku, rozcięte opakowanie np. po płatkach). Całość oklejamy taśmą przeźroczystą. Tniemy na kawałki (mogą być z wypustkami, cięte prosto lub w dowolne esy-floresy) i bawimy się wspólnie całymi godzinami.

 

  1. Kartonowe budowle.

Duży karton (dla dziecka) lub mniejszy (dla lalek / pluszaków ) można z łatwością przerobić na zamek, domek lub prom kosmiczny. Wystarczą flamastry, farba, samoprzylepny kolorowy papier lub folia aluminiowa, czyli wszelkiego rodzaju materiały, które dodadzą wyjątkowego stylu budowli. A może wykorzystamy dodatkowo kawałek niepotrzebnego materiału i stworzymy z kartonu teatr wraz z kurtyną? Do dzieła!

 

  1. Zabawa paluszkowa.

Tę zabawę najlepiej wykonać na plecach pociechy. Prócz palców, które z różną intensywnością rytmicznie uderzają o ciało, będziecie również musieli naśladować odgłosy natury. Pod koniec wierszyka dziecko powinno poczuć przyjemne drżenie.

Idzie pani tup tup tup

Dziadek z laską stuk stuk stuk

Skacze dziecko hop hop hop

Żaba robi dłuuugi skok!

Wieje wietrzyk fiu fiu fiu

Kropi deszczyk puk puk puk

Deszcz ze śniegiem chlup chlup chlup

A grad w szyby łup łup łup!

Świeci słonko, wieje wietrzyk

Pada deszczyk… Czujesz dreszczyk?