Zajęcia rozwijające kreatywność

 

 1. Malowanie na mleku – nauka jest fajna!

Źródło: https://youtu.be/MYRWigC-aB0

Potrzebne nam będą: talerz, mleko, łyżka, zakraplacz (np. od leków), kolorowe farby lub barwniki spożywcze oraz oddzielne dla nich kubeczki, patyczek do uszu, wykałaczka, płyn do mycia naczyń wylany na małym talerzyku.

Wykonanie:

Do talerza wlewamy trochę mleka, następnie łyżeczką dodajemy rozrobiony wcześniej barwnik lub rozwodnioną farbę w różnych kolorach. Najlepszy efekt otrzymamy powoli wlewając różne kolory, można użyć do tego właśnie zakraplacza. Wykałaczką możemy delikatnie rysować i łączyć kolory na powierzchni mleka. Dla lepszego efektu, zamoczcie patyczek w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotknijcie powstałego malowidła. Farby stworzą niesamowite wzory.

 1. Buraczane obrazki.

Malowaliście kiedyś burakami?  Zabawa z sokiem z buraków może mieć różne oblicza:

 • tworzenie obrazków na drewnianych deskach do krojenia,
 • malowanie sokiem na papierze za pomocą drewnianych łyżek i łopatek, widelców,
 • dmuchanie na kroplę soku z buraka poprzez słomkę, powstaną wtedy na papierze fantastyczne wzory,
 • barwienie mąki i eksperymentowanie z kolorem,
 • stemplowanie na skórze.
 1. Ogródek w butelce

W butelce po napoju odcinamy szyjkę z nakrętką, wypełniamy wilgotną ziemią. Nożem lub nożyczkami robimy w całej  butelce małe otwory (od 6 do 7 – wszystko zależy od wielkości butelki), w które wciskamy cebulki. Otwory powinny być na różnych wysokościach.  Systematycznie zwilżamy otwory wodą. Po pewnym czasie mamy świeży szczypiorek do kanapek.

 1. Owocowy mus.

Musy można zrobić z miękkich owoców takich, które dziecko łatwo zgniecie widelcem.

Przygotuj:

¼ litra śmietanki kremówki lub jogurtu, 2 małe banany lub 25dag truskawek (mogą być mrożone), 1,5 łyżki cukru, 1 cząstka cytryny (cytryną należy skropić banana, wówczas nie ściemnieje).

Do dekoracji:

Biszkopty, owoc kiwi, rodzynki lub groszki czekoladowe, wisienki, truskawki oraz inne owoce, które podpowiada nam wyobraźnia i które mamy w domu.

Przygotowywanie musu:

 1. Przygotuj truskawki lub banany. Owoce pokrój i rozgnieć dokładnie widelcem
 2. Mikserem lub trzepaczką ubij śmietanę lub jogurt. Dodaj wraz z cukrem do owoców. Starannie wymieszaj.
 3. Przełóż mus do miseczek lub kielichów i udekorujcie z dzieckiem według własnych pomysłów.

Z podanej ilości owoców przyrządzisz cztery miseczki musu.

 

 

 1. Owocowe szaszłyki.

Wykonanie smakowitych, owocowych szaszłyków zajmuje dosłownie chwilę. Proponujemy szaszłyki po czekoladowym tuningu! Potrzebne będą: owoce (mango, jabłka, banany, kiwi, ananas, borówki, itd.); czekolada deserowa, oliwa, długie wykałaczki.

Sposób wykonania: czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dokładnie wymieszaj z niewielką ilością oliwy. Pokrojone na kawałki owoce nadziewaj na wykałaczki i maczaj je w płynnej czekoladzie.