Numery alarmowe

Witam serdecznie!

Dziś zwróćmy naszą uwagę  na numery alarmowe (112, 997, 998, 997).  Nauczmy ich nasze dzieci, powtarzajmy je często, wskażmy w jakich sytuacjach możemy i musimy je wykorzystać. Świetnie tu się sprawdzą piosenki, szczególnie dla młodszych dzieci. Polecam serię Śpiewające Brzdące:

W internecie dostępnych jest także wiele filmików edukacyjnych o tej tematyce, które warto wspólnie obejrzeć. Korzystając z okazji możemy powtórzyć nazwy zawodów (strażak, policjant, lekarz, ratownik medyczny) oraz opowiedzieć o specyfice pracy każdego z nich. Proponuję, aby nauczyć dzieci w jaki sposób mogą one wezwać pomoc jeśli stanie się coś niebezpiecznego, zagrażającego, a obok nie będzie nikogo dorosłego lub dorosły nie będzie mógł sam wezwać pomocy. Musimy opracować konkretne procedury i nauczyć ich dzieci. Dostosujmy je oczywiście do możliwości naszego dziecka. Powodzenia!

Pozdrawiam ciepło! – Zuzanna Zubowicz

Dzisiaj proponujemy masaże stymulujące zmysł dotyku.

Zabawy paluszkowe posiadają bardzo dużą wartość dla rozwoju każdego dziecka. Dostarczając doznań dotykowych wpływają na poznanie własnego ciała, własnej odrębności. W istotny sposób pomagają nawiązać pozytywne relacje z drugą osobą. Zabawy paluszkowe należą do grupy metod opartych na kontakcie z ciałem, na dotyku. Ich zaletą jest naturalność i prostota. Nie wymagają także posiadania pomocy, zabawek, specjalnych pomieszczeń – wystarczy wyobraźnia oraz znajomość prostych dziecięcych wierszyków.