Planeta Ziemia – praca plastyczna

Potrzebne materiały:

  • szablon ziemi (poniżej do wydruku),
  • dwie kartki techniczne A4,
  • rosnące farby w kolorze zielonym i niebieskim,
  • patyczki do mieszania lub pędzelki, mikrofala lub piekarnik. Na wykończenie pracy biała i czarna farba.

 

Przepis na rosnącą farbę:

Składniki:

  • 1 porcja soli
  • 1 porcja mąki,
  • 1 porcja wody

Przygotowanie:

  1. Trzy równe porcje składników mieszamy w misie.
  2. Do gotowej masy dodajemy barwniki spożywcze, startą kredę lub farby.
  3. Farbami malujemy na kartce dowolne wzory.

Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez barwienia kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt planety 3D. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądają kolejne etapy pracy.

Masę do rosnących farb barwimy barwnikami spożywczymi w proszku – tutaj sprawdzają się barwniki do jajek lub dodatnie do masy farbek plakatowych, akrylowych lub temper.

Farbę nakładamy patyczkiem i rozsmarowujemy na kartce pędzlem lub palcem. Jeśli chcemy zachować rysy ziemi, to przyda się takie bardziej precyzyjne narzędzie do nakładania masy.

Gotową pracę wkładamy na kilka minut do mikrofalówki. Opcjonalnie można też wypiekać w pierniku na około 180 stopni i kilka minut.

Praca po wypieczeniu zyskuje piękną strukturę i efekt Planety 3D.

Białą farbą malujemy atmosferę, a na koniec dodajemy czarne tło. Gotowe!

 

Źródło:https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/04/planeta-ziemia-praca-plastyczna/

Zabawy

Kwiaty Bzu z popcornu

Kwitnące kwiaty bzu pachną niesamowicie. Zobaczcie jak łatwo możemy je wykonać na kartce w formie przestrzennej 3D wykorzystując do tego popcorn.

Potrzebne materiały: kartka A4 techniczna, klej wikol lub magic, pędzle, farby, zielony papier lub bibuła na liście i popcorn. Popcorn najlepiej zrobić samodzielnie bez tłuszczu, będzie się lepiej przyklejał.

Najpierw rysujemy i wycinamy liście zginając je wzdłuż na pół. Liście przyklejamy do gałązek, tak aby fragmentami odstawały od kartki tworząc przestrzenną pracę plastyczną. Następnie malujemy kartkę klejem i przyklejamy gęsto obok siebie ziarna popcornu. Po wyschnięciu malujemy popcornowe kwiaty bzu na biało lub fioletowo, w zależności od upodobań. Continue reading  

Dzisiaj proponujemy ćwiczenia usprawniające motorykę małą i skupiające wzrok.

 Jadalny naszyjnik

Potrzebne materiały:

– cienki sznurek;

– płatki śniadaniowe z dziurkami lub ciasteczka;

Zabawa polega na nawlekaniu na sznurek płatków śniadaniowych lub ciasteczek. Kiedy na sznurku będzie już ich odpowiednio dużo, należy związać ze sobą końcówki sznurka, a następnie założyć naszyjnik na szyję dziecka i pozwolić mu zjeść płatki lub ciasteczka. Zamiast naszyjnika można zrobić bransoletkę.

 

Warzywne pieczątki

Potrzebne materiały:

– ogórek, ziemniak, kapusta lub marchewka;

– przecier pomidorowy, keczup, musztarda lub majonez.

Z warzyw należy wyciąć różne kształty np. kwiatek, gwiazdka, koło lub jakieś inne figury, które następnie dziecko smaruje keczupem lub innym wyżej wymienionym produktem i stawia pieczątki na dużym, płaskim talerzu. Stworzony wzór może być na tyle ładny i smaczny, że będzie można na takim talerzu podać posiłek.

Miłej zabawy. Agnieszka Łazar, Sylwia Zalewska, Karolina Kozłowska.