ZABAWA Z UŻYCIEM WODY

Dziś w ruch idzie woda i wszelkie zabawy z nią związane.

Stawiamy przed dzieckiem dwie miski z wodą – w jednej misce znajduje się woda ciepła, a w drugiej  woda zimna.  W ten sposób dostarczamy dziecku ciepłych i zimnych doznań.

Propozycje zabaw:

– przelewamy wodę kubeczkiem z jednej miski do drugiej;

– przelewamy łyżką wodę z miski do drugiego naczynia;

– napełniamy miskę wodą przy użyciu gąbki;

– chlapiemy się;

– robimy bąbelki – potrzebna jest słomka;

– możemy  myć swoje zabawki;

– możemy wrzucać przedmioty i sprawdzać, który pływa a który idzie na dno;

– na koniec możemy się oblewać.

Miłej zabawy 

Jak zachowasz się w lesie ?

Dziś proponuję porozmawiać z dziećmi o odpowiednim zachowaniu w czasie pobytu w lesie. Pogoda jest coraz piękniejsza i nakłania do spacerów na zewnątrz. W obecnej sytuacji powinniśmy korzystać z możliwości wyjścia na świeże powietrze (oczywiście zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa), a spacer po lesie może być dla naszych dzieci wspaniałą przygodą i dobrą lekcją. Podczas wyprawy zwróćmy uwagę dzieci na śpiew ptaków, dziesiątki drzew, które różnią się od siebie wyglądem, liśćmi, w niektórych możemy zauważyć dziuplę. Dotknijmy kory, powąchajmy pączki i kwiaty. Przeprowadźmy rozmowę, o tym jak należy zachowywać się w lesie, co jest bezpieczne, a co nie. Jak powinniśmy dbać o przyrodę i dlaczego jest to tak ważne. Proponuję wykonać wspólnie łamigłówki, a następnie pokolorować je.

Miłej pracy oraz cudownych spacerów po lesie!

Pozdrawiam Zuzanna Zubowicz

Funkcjonowanie Osobiste i Społeczne

6 maja obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Celem tego święta jest uświadamianie kierowców, jak duże znaczenie ma bezpieczna jazda zgodna z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Tylko w ten sposób zmniejszymy liczbę wypadków na drogach. Stąd też dzisiejsza tematyka zajęć dotyczyć będzie bezpieczeństwa na drodze:

1. Posłuchajcie piosenki o zasadach na jezdni Małej Orkiestry Dni Naszych: https://youtu.be/PKx4hDq5AoQ oraz piosenki o światłach drogowych:https://youtu.be/3pAqiMqe7yA

1. Obejrzyjcie film: Jak przechodzić przez ulicę? https://youtu.be/59BwryyQ6NI

A teraz pomóżcie Tadziowi przejść przez ulicę. Słuchajcie uważnie wszystkich poleceń: https://www.lulek.tv/gry/darmowe/przejscie-przez-jezdnie-289

1. „Czerwone – stój, zielone – idź” – zabawa.

Dziecko porusza się po pokoju w dowolnym kierunku i we własnym tempie. Reaguje odpowiednim zachowaniem na sygnał słowny rodzica (czerwone i zielone), a później na wzrokowy (koła wycięte z papieru w kolorze czerwonym i zielonym). Zielony – idzie, czerwone – stoi w miejscu.

1. Nasza własna sygnalizacja świetlna.

Potrzebujemy: 3 przezroczyste kubeczki plastikowe, bibułę w kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym, czarną kartkę z bloku technicznego, taśmę bezbarwną, nożyczki, klej szkolny.

Z dłuższego boku bloku technicznego w kolorze czarnym wycinamy prostokąt, szerokości trochę większej niż nasz kubeczek plastikowy. Do każdego z kubeczków wkładamy pogniecione skrawki bibuły w 3 różnych kolorach. Przykładamy kolorowe kubeczki odpowiednio od góry kartki – czerwony, żółty i na końcu zielony. Mocujemy kubeczki do kartki za pomocą taśmy bezbarwnej. Pod kubeczkiem zielonym doklejamy niewielki prostokąt czarnego papieru – to będzie stopka naszej sygnalizacji. Gotowe.

1. A na koniec proponuję coś pysznego. Sygnalizacja świetlana do zjedzenia!

Potrzebujemy: krakersy lub suchary, małe opakowanie M&M’s lub Skittles, masło orzechowe (te prawdziwe z orzeszków ziemnych, nie Nutella 🙂

Krakersy smarujemy masłem orzechowym. Na wierzch kładziemy od góry M&M’s w kolorze czerwonym, pośrodku w kolorze żółtym i na końcu – zielonym. I tak powstanie nam apetyczna sygnalizacja świetlna. Smacznego.

Dzień Strażaka.

27 lutego 2020 roku uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej odwiedzili salę edukacyjną OGNIK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku. Sala edukacyjna „OGNIK” powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. W ramach programu strażacy przeprowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i sprzętu pożarniczego. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć wozy strażackie z pełnym wyposażeniem oraz dowiedzieć się co do czego służy i jak jest wykorzystane nie tylko podczas pożaru, ale również podczas wypadków komunikacyjnych.