NA  DZISIEJSZY  DZIEŃ  PROPONUJEMY

 

Czas spędzony z dzieckiem w kuchni to taka nauka przez zabawę i doświadczenie. Wspólne zajęcia w kuchni są okazją do wspaniałego spędzenia czasu i okazania dziecku uwagi nawet wtedy, gdy musimy się zająć codziennymi  obowiązkami. Oto propozycje:

1)Papier mache

To świetny sposób na wykorzystanie czarno- białych gazet i tektury. Rozdrobnione i namoczone kawałki papieru miesza się np. z klejem z mąki i wody lub z gipsem. Ulepione z tak powstałej masy figurki są lekkie i całkiem wytrzymałe. Dzięki chropowatej powierzchni można je łatwo i dokładnie pomalować, używając farb plakatowych lub akrylowych. Może dziecko pokusi się o stworzenie całej kolekcji figurek zwierząt, dinozaurów lub postaci z ulubionej bajki.

2)Stworki – potworki z ziemniaków

Potrzebujemy: 2-3 ziemniaki, wykałaczki, mazak i to, co często niepotrzebne w domu( małe guziki,  kilka fasolek, korki od butelek, nakrętki, resztki włóczek itp.)

Wykonanie: wykałaczką zrób dziurkę w ziemniaku i włóż w nią kilka nitek, będą imitowały włosy, oczy z guzików, ręce z makaronu, nogi z korków, śmieszną minkę narysuj mazakiem.

3)Bajkowe smoothies dla dzieci.

Umyjmy z dzieckiem wszystkie potrzebne składniki, niech pomoże nam je obrać i pokroić na mniejsze cząstki. Wszystkie składniki razem blendujemy i podajemy w kolorowych kubeczkach ze słomką.

*zielono mi…czyli Shrek

Garść świeżego szpinaku, 2 plastry ananasa, 1 obrana gruszka, 1 banan, 2 łyżeczki miodu, szklanka wody niegazowanej. Słodkie owoce z dodatkiem  miodu i ten wspaniały zielony kolor. Taka mikstura doskonale wzmacnia odporność.

*pora na Minionki

Składniki: 3 plastry ananasa, 2 daktyle, banan, jabłko, wyciśnięty sok z pomarańczy, szklanka wody niegazowanej.

4)Sianie rzeżuchy

Domowa uprawa rzeżuchy  jest bardzo prosta, musimy tylko zaopatrzyć się w nasiona i odpowiednie naczynie( płaski talerz, taca lub niewysoka salaterka). Dno naczynia wykładamy watą, ligniną lub trzema warstwami  papierowego ręcznika a następnie obficie zwilżamy wodą. Tak przygotowany podkład posypujemy równomiernie nasionami.  Naczynie stawiamy w ciepłym, słonecznym miejscu. Przez pierwsze 2  dni delikatnie wlewamy wodę do podkładu. Rzeżucha wykiełkuje po2-3 dniach a po 6-7 jest gotowa do ścinania. Jest  to doskonały dodatek do kanapek.

 

 

5)Matematyka z pestek

Do tej zabawy można wykorzystać pestki dyni, słonecznika. W miseczkach lub innych kuchennych naczyniach umieścić kartoniki z wypisanymi cyframi od 1do 10( dla starszych większe liczby). Zadanie polega na liczeniu pestek i wrzucaniu do naczynia zgodnie z widniejącą cyfrą. Pestkowa matematyka pozwala dziecku bawić się w smakowity sposób.