Proponujemy stymulację zmysłu dotyku poprzez szczotkowanie (minimum 5 minut)

 

  1. Wybieramy szczotkę miękką z długim włosiem, szczególnie jeśli to pierwszy masaż oraz nie dociskamy szczotki mocno do skóry, raczej wykonujemy zamaszyste ruchy po powierzchni.
  2. Ciało powinno być suche (można wykonywać przed kąpielą).
  3. Szczotkowanie zaczynamy od stóp. Następnie długimi równomiernymi pociągnięciami szczotkujemy nogi z przodu i z tyłu, zawsze masując w stronę pachwin.
  4. Następnie szczotkujemy plecy w kierunku pach.
  5. Teraz szczotkujemy dłonie i przedramiona w kierunku pach.
  6. Szczotkujemy ramiona i klatkę piersiową masując w kierunku serca (omijamy sutki). Szczotkujemy też kark masując w kierunku pleców.
  7. Następnie szczotkujemy brzuch wykonując okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara.
  8. Wystarczy po 10 ruchów na każdą część ciała.

Trening samodzielności

 

  1. Zegar aktywności.

Potrzebne materiały:

  • koło wycięte z kartonu, obrazki codziennych czynności np. spania, mycia zębów, mycia rąk ubierania się, korzystania z toalety, jedzenia posiłków, zabawy, spaceru itp., wskazówka wycięta z kartonu, korek, pineska.

Wykonanie:

Na kole razem z dzieckiem naklejamy w odpowiedniej kolejności obrazki. Montujemy wskazówkę za pomocą korka i pineski tak, by była ruchoma. Zegar wieszamy w widocznym dla dziecka miejscu. Dzięki zegarowi, możemy pokazać dziecku jaka czynność będzie następować i do czego oraz w jaki sposób musimy się przygotować. Zegar aktywności jest jedną z form zabawowych włączania dziecka w czynności domowe i samoobsługowe. Continue reading