„ Powiedz mi ,a zapomnę,

pokaż ,a zapamiętam,

pozwól mi działać ,a zrozumiem.”

                                  Konfucjusz

 Uczniowie klasy I E oraz IS wykonali eksperymenty z użyciem ognia. Zajęcia zaczęliśmy pogadanką na temat właściwości tego żywiołu i niebezpieczeństw z nim związanych. Uczniowie przekonali się, że ogień jest źródłem ciepła i światła. Następnie wykonaliśmy eksperyment ze świeczkami. Ustawiliśmy świeczkę bez przykrycia, a drugą przykryliśmy słoikiem. Podobny eksperyment został wykonany z trzema świeczkami ułożonymi na tacy z mlekiem. Pierwsza świeczka była odkryta, drugą przykryliśmy małym słoikiem, a trzecią dużym.

Okazało się, że świeczka pod małym słoikiem zgasła szybko, następnie zgasła świeczka przykryta dużym słoikiem, a trzecia świeczka długo się paliła. Uczniowie zaobserwowali, że mleko zostało wessane do środka słoika.

WNIOSEK:

Płomień świecy pali się jeżeli jest dostęp tlenu. Powietrze, które zostało w słoiku oziębiło się i skurczyło, płyn został  wessany do wnętrza słoika. Continue reading  

MUZEUM HISTORYCZNE W EŁKU

28 listopada 2019 uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy wyjechali na wycieczkę do Muzeum Historycznego w Ełku. Uczestniczyli w zajęciach tematycznych ,,Co to jest niepodległość?”, następnie zwiedzili wystawę lalek pt. ,,Ja nie mam co na siebie włożyć” moda XIV – XX wieku. Uczniowie obejrzeli makietę ,,Kolej w Ełku”. Szczególny entuzjazm wywołała obserwacja jeżdżącego pociągu. Muzeum w Ełku oferuje wiele ciekawych zajęć tematycznych, warsztatów  i z pewnością tam wrócimy.

Continue reading  

„Zamykamy lato w słoiku – samo zdrowie z owoców i warzyw”

W ramach przedmiotu funkcjonowanie osobiste i społeczne realizowany jest temat: „Zamykamy lato w słoiku – samo zdrowie z owoców i warzyw”. Uczniowie mieli okazję spróbować owocowo – warzywne, domowe przetwory na zimę, które przyniosła jedna z nauczycielek – Pani Asia ze swojej spiżarni. Największą popularnością cieszyły się wiśnie w syropie oraz wiśniowy dżem czekoladowy. Continue reading