Tęcza w szkle.

Z poprzednich eksperymentów pamiętacie zapewne, że ciecze mają różną gęstość. Przez to nie wszystkie mogą się ze sobą zmieszać. Idealnym przykładem może być woda i olej.
Jak to mówią w przysłowiu „oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa”, a wszystko przez różnicę gęstości, a dokładniej ciężar własny wody, który powoduje, że spływa ona na dół. Postanowiliśmy zbadać gęstość nie tylko wody i oleju, ale również innych płynów. Wszystko po to, by sprawdzić, czy powstanie  kolorowa tęcza. Udało się i utworzyliśmy piękną tęczę z użyciem: syropu klonowego, oleju, zabarwionej wody oraz płynu do naczyń.

Lekki lód, ciężka woda.

Bardzo atrakcyjny wizualnie eksperyment, dzieciaki są zachwycone za każdym razem, kiedy go wykonujemy. Eksperyment pokazuje nam różnicę w gęstości wody- lodu i cieczy oraz różnicę w gęstości oleju oraz wody. Ćwiczenie polega na wlaniu do naczynia oleju, a następnie wrzuceniu kolorowych kostek lodu. Obserwujemy jak lód się topi i kolorowe krople opadają na dno. Continue reading

Czy rośliny piją wodę? Eksperyment z barwieniem kwiatów.

Kolejny eksperyment przyrodniczy już za nami. Tym razem postanowiliśmy zabarwić białe kwiaty – margerytki na pięć różnych kolorów. Czy nam się to udało? Zobaczcie sami 🙂

Do naszego doświadczenia potrzebowaliśmy kilka białych kwiatów, słoiczki z wodą i kolorowe barwniki. Do słoiczków z wodą zabarwioną bibułą włożyliśmy białe kwiaty. I co było dalej? Musieliśmy poczekać, aż eksperyment nabierze MOCY! Efekt pojawił się już po kilku godzinach. A im dłużej czekaliśmy, tym kolor stawał się bardziej intensywny. Każdego następnego dnia będziemy sprawdzać, czy nasycenie koloru na płatkach i liściach zmienia się.

Ten eksperyment uświadomił nam, że wszystko co spożywamy wpływa na nasz organizm. W naszej klasie na oknie stały takie same białe kwiaty tylko w wodzie. Po 24 godzinach mogliśmy już zaobserwować, że kwiaty w czystej, przeźroczystej wodzie były dużo bardziej świeże i ładne, niż zabarwione. Liście, które złapały kolor wyglądały na oklapłe, a kwiaty nie znosiły najlepiej zbyt dużej ilości barwnika. Samo barwienie kwiatów jest efektowne i sprawiło nam dużo radości, ale jest też doskonałą edukacją na temat zdrowego odżywiania. Podobny eksperyment z barwieniem selera naciowego przeprowadzili nasi starsi koledzy z Gimnazjum i klasy IV-VI. Jak im wyszedł ten eksperyment, możecie zobaczyć TUTAJ.

Oczyszczanie wody w ramach projektu ,,Młodzi badacze – uczymy się przez doświadczenie”. Uczniowie klasy A i E Szkoły Podstawowej zbudowali prosty model filtrowania wody. W tym celu użyli przezroczystych pojemników, w które kolejno wkładali: papierowy filtr, żwir, piasek  i aktywny węgiel. Następnie wlewali brudną wodę zanieczyszczoną olejem i ziemią.

Z dużym zainteresowaniem przypatrywali się jak z brudnej wody na dole w pustym zbiorniku pojawiają się krople czystej, w ten sposób  poznali cykl oczyszczania wody.

Eksperyment poprzedziło oglądanie filmu na temat wykorzystania i oczyszczania wody oraz sposobów jej oszczędzania. Zdobytą wiedzę uczniowie utrwalili wykonując ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Praca

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Giżycku zatrudni psychologa z przygotowaniem pedagogicznym.

Kontakt:696957604

Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione? Dzieci każdego dnia zadają tysiące pytań. Dziś zaprezentowaliśmy prosty i szybki eksperyment, który może być dobrym wprowadzeniem do dłuższej rozmowy o kolorach wokół nas. Doświadczenie to robiło duże wrażenie na dzieciach, podczas którego zaobserwować mogli przepiękne barwy oraz mieszanie się kolorów. Eksperyment posłużył również do omówienie zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.

Burza w szklance… oleju. Co jest cięższe: olej czy woda?

Eksperyment ten jest wręcz hipnotyzujący, na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca. Do wody i oleju uczniowie Szkoły Podstawowej dodali klika kropel barwnika oraz tabletkę musującą. Pierwsze wrażenia wywołają u nas efekt WOW, bo wlewany do wody olej już powoduje powstawanie bąbelków, a gdy dodaliśmy tabletkę…powstała burza! Po każdej dodanej tabletce spektakl zaczyna się od nowa!

A dlaczego tak się dzieje? Woda i barwnik są cięższa od oleju i opadają na dno naczynia. Tabletka musująca powoduje wytwarzanie się bąbelków z gazem (dwutlenkiem węgla), a one z kolei wypychają zabarwioną wodę ku górze, która następnie opada na dno naczynia i obieg się zamyka. Continue reading